Φωτογραφική επιμέλεια ΧΡΟΝΟΣ ,RA'KI'
Μέρες που είναι είπαμε να σας δείξουμε ένα άγνωστο σε πάρα πολλούς εκκλησάκι...
Το εκκλησάκι της Παναγίας Μουσταπίδαινας ή Μεσοσπορίτισσας αργοπεθαίνει και μαζί του αργοπεθαίνει και ολόκληρη η κοινωνία.
Βρώμικο και εγκαταλελειμμένο προσπαθεί ν΄ ανασάνει ανάμεσα σε βιομηχανίες και εργοστάσια της περιοχής του Ελαιώνος.
Αυτό που δεν κατάφερε όμως να κρύψει από τους βέβηλους ήταν το μυστικό που έκρυβε στα σπλάχνα του. Οστεοφυλάκιο; Θησαυρός; Κάποιο ιερό κειμήλιο ίσως; Κανείς δεν θα το μάθει ποτέ...
![](//1.bp.blogspot.com/-nKn3adkQngk/UNmKqJTN3UI/AAAAAAAAJ58/R0HRJ5y92kk/s320/%CE%A0%CE%9C5.jpg)
![](//1.bp.blogspot.com/-lKvzStqWSLk/UNmKaW2HMbI/AAAAAAAAJ5c/94XwNvvJylQ/s320/%CE%A0%CE%9C14.jpg)
Απ΄ ό,τι φαίνεται η πίστη φωλιάζει μόνο μέσα στους σύγχρονους ναούς της ορθοδοξίας. Αν η ελληνική ΕΚΚΛΗΣΙΑ δεν αγαπάει τα ''τέκνα της'' και δεν φροντίζει να δείχνει την ίδια αγάπη και φροντίδα σε όλα της τα εκκλησάκια παρά μόνο σ΄ αυτά που της αποφέρουν κέρδος τότε είναι απλά υπόλογη όχι μόνο στο ποίμνιο της αλλά σε όλους μας. Δεν είναι δυνατόν να μην έχει ενδιαφερθεί κανείς γι΄ αυτό . Μέσα στο ιερό υπάρχουν ανθρώπινα οστά πεταμένα από δω και από κει.Το πιο πιθανό είναι να ήρθαν στην επιφάνεια απο τους λαθρανασκαφείς οι οποίοι δείχνοντας απύθμενο θράσος άφησαν και τ΄ αποτσίγαρα τους θεωρώντας(σωστά) ότι το εγκληματολογικό της αστυνομίας δεν θα κάνει ποτέ έλεγχο σ αυτά...
![](//2.bp.blogspot.com/-OV-YLAYAkvI/UNmKR6ySkvI/AAAAAAAAJ5M/s1JFtjcvGr8/s320/%CE%A0%CE%9C12.jpg)
![](//1.bp.blogspot.com/-CNXp4mHKHGo/UNmKedHdE3I/AAAAAAAAJ5k/p3ZL9cCF6CM/s320/%CE%A0%CE%9C2.jpg)
![](//1.bp.blogspot.com/-3kDX6-pTmDM/UNmKyzD-zvI/AAAAAAAAJ6M/JGRdSNmf66U/s320/%CE%A0%CE%9C7.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-nKn3adkQngk/UNmKqJTN3UI/AAAAAAAAJ58/R0HRJ5y92kk/s320/%CE%A0%CE%9C5.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-lKvzStqWSLk/UNmKaW2HMbI/AAAAAAAAJ5c/94XwNvvJylQ/s320/%CE%A0%CE%9C14.jpg)
Απ΄ ό,τι φαίνεται η πίστη φωλιάζει μόνο μέσα στους σύγχρονους ναούς της ορθοδοξίας. Αν η ελληνική ΕΚΚΛΗΣΙΑ δεν αγαπάει τα ''τέκνα της'' και δεν φροντίζει να δείχνει την ίδια αγάπη και φροντίδα σε όλα της τα εκκλησάκια παρά μόνο σ΄ αυτά που της αποφέρουν κέρδος τότε είναι απλά υπόλογη όχι μόνο στο ποίμνιο της αλλά σε όλους μας. Δεν είναι δυνατόν να μην έχει ενδιαφερθεί κανείς γι΄ αυτό . Μέσα στο ιερό υπάρχουν ανθρώπινα οστά πεταμένα από δω και από κει.Το πιο πιθανό είναι να ήρθαν στην επιφάνεια απο τους λαθρανασκαφείς οι οποίοι δείχνοντας απύθμενο θράσος άφησαν και τ΄ αποτσίγαρα τους θεωρώντας(σωστά) ότι το εγκληματολογικό της αστυνομίας δεν θα κάνει ποτέ έλεγχο σ αυτά...
![](http://2.bp.blogspot.com/-OV-YLAYAkvI/UNmKR6ySkvI/AAAAAAAAJ5M/s1JFtjcvGr8/s320/%CE%A0%CE%9C12.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-CNXp4mHKHGo/UNmKedHdE3I/AAAAAAAAJ5k/p3ZL9cCF6CM/s320/%CE%A0%CE%9C2.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-3kDX6-pTmDM/UNmKyzD-zvI/AAAAAAAAJ6M/JGRdSNmf66U/s320/%CE%A0%CE%9C7.jpg)
Τώρα όσον αφορά το εκκλησάκι της Παναγιάς Μουσταπίδαινας ή Μεσοσπορίτισσας είναι επιμήκης θολωτή βασιλική (όταν υφίστατο) γιόρταζε στη μνήμη της Ζωοδόχου Πηγής και των Εισοδίων της Θεοτόκου, ενω σε χάραγμα της Μονής Δαφνίου του 1788 αναφέρει : "Απριλίου 9 Ηγούμενος Δαφνίου Παρθένιος έκαμα τα ελαιόδεντρα της Μουσταπίδαινας ζευγάρι" που ερμηνέυεται από τον Δ. Καμπούρογλου ως εξής: Στις 9 Απριλίου, εγώ ο Παρθένιος, ηγούμενος της Μονής Δαφνίου, όργωσα το κτήμα με τα ελαιόδεντρα της Μουσταπίδαινας, δηλαδή της ιδιοκτήτριας του ναού.
![](//2.bp.blogspot.com/-oibQw6Ho-Vs/UNmKHoxRHLI/AAAAAAAAJ48/xo6ZbUTGKJM/s320/%CE%A0%CE%9C10.jpg)
![](//1.bp.blogspot.com/-WNAmm7pMnH4/UNmKLyPHsqI/AAAAAAAAJ5E/6r4psiUini0/s320/%CE%A0%CE%9C11.jpg)
![](//1.bp.blogspot.com/-B9WPiGJf0vY/UNmKiPdOA6I/AAAAAAAAJ5s/2fCXEP7XCjY/s320/%CE%A0%CE%9C3+copy.jpg)
![](//1.bp.blogspot.com/-x0FDUZtiuYI/UNmKl0GXvpI/AAAAAAAAJ50/m7q0xKj7epU/s320/%CE%A0%CE%9C4.jpg)
![](//2.bp.blogspot.com/-lUBesL_LqYE/UNmKWQ9bseI/AAAAAAAAJ5U/rfgy_kAD970/s320/%CE%A0%CE%9C13.jpg)
Το εκκλησάκι εξωτερικά είναι κτισμένο με κοινή λιθοδομή. Άλλοτε έφερε τρία τυφλά τόξα στις μεγάλες πλευρές του, τα οποία μεταγενέστερα φράχθηκαν, και διασώζει τοιχογραφίες ίσως των αρχών του 18ου αιώνα: στην κόγχη του ιερού την Πλατυτέρα, στην πρόθεση την Άκρα Ταπείνωση, στο δεξί τόξο τα Εισόδια και στο αριστερό, προφητες.
![](http://2.bp.blogspot.com/-oibQw6Ho-Vs/UNmKHoxRHLI/AAAAAAAAJ48/xo6ZbUTGKJM/s320/%CE%A0%CE%9C10.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-WNAmm7pMnH4/UNmKLyPHsqI/AAAAAAAAJ5E/6r4psiUini0/s320/%CE%A0%CE%9C11.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-B9WPiGJf0vY/UNmKiPdOA6I/AAAAAAAAJ5s/2fCXEP7XCjY/s320/%CE%A0%CE%9C3+copy.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-x0FDUZtiuYI/UNmKl0GXvpI/AAAAAAAAJ50/m7q0xKj7epU/s320/%CE%A0%CE%9C4.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-lUBesL_LqYE/UNmKWQ9bseI/AAAAAAAAJ5U/rfgy_kAD970/s320/%CE%A0%CE%9C13.jpg)
Το εκκλησάκι εξωτερικά είναι κτισμένο με κοινή λιθοδομή. Άλλοτε έφερε τρία τυφλά τόξα στις μεγάλες πλευρές του, τα οποία μεταγενέστερα φράχθηκαν, και διασώζει τοιχογραφίες ίσως των αρχών του 18ου αιώνα: στην κόγχη του ιερού την Πλατυτέρα, στην πρόθεση την Άκρα Ταπείνωση, στο δεξί τόξο τα Εισόδια και στο αριστερό, προφητες.
Διαβάστε περισσότερα: http://paysanias.blogspot.com/2012/12/blog-post_25.html#ixzz2G9rjo28T
©ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΟ/visaltis.blogspot *Mε ένα "κλικ" στις διαφημίσεις στηρίζετε την λειτουργία της ιστοσελίδας.
Σχόλια